Yükleniyor...

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Doğal Saç Bakımı

01 Nisan 2016 / Özge Özvatan

Doğal Saç Bakımı

Öncelikle belirtmeliyim ki ben bir hekim ya da bu işin uzmanı değilim. Sizinle burada paylaşacağım her bilgi kişisel deneyimlerime dayanıyor. Ve tabi ki böyle saçlara sahip olduğum için arkadaşlarım üzerinde ki deneyimlerime :) Bu güne kadar hiç ters tepmedi ve sizde de işe yarayacağını umuyorum.

Önceliğimiz herşeyde olduğu gibi tabi ki istikrar! Bir gün yaptım sonra bıraktım derseniz olmaz. Zaten ben size çok zamanınızı alacak önerilerde bulunmayacağım. Oldukça kolay ve ucuz yöntemlerden bahsedeceğim. Sanırım ince telli ve sorunlu bir saç tipim olmasın rağmen benimki bu kadar uzun ve ışıl ışılsa sizinki de olabilir. :)

Öncelikle ben her gün duş alıyorum ancak, saçların kendi yağıyla beslenmeye ihtiyacı var. Arada bir bırakın yağlansınlar. Çok sıcak suyla yıkamayın ve saç kremi kullanmayın. Ben saç kremi kullanmayı bıraktığımdan beri saçlarım daha sağlıklı ve daha az dökülüyor. Özel bir şampuana gerek yok. Ben şu an Elidor kullanıyorum. Her seferinde farklı bir şampuan alabiliyorum. Turuncusu, moru ve pembesi en sık kullandıklarım. Sürekli aynı şampuan saçın üzerinde etkisini kaybediyor bir süre sonra. Temizlemesi ve güzel kokması benim için yeterli aslında. Bundan sonra sizin içinde yeterli olacak. :) Duştan sonra saçları karışan arkadaşlara da önerim var, zira benim de saçım ince telli ve inanılmaz karışıyor. Ciddi bir savaş saçlarımı açmak. Bunu kolaylaştırmak için morfose saç açıcı sprey kullanıyorum. (Mavi rengini) Bu spreyi saç diplerime değil sadece saç uçlarıma sıkıyorum, saçlarımı taramaya aşağıdan başlıyorum ve böylece saçlarım kırılmıyor ve açılması kolay oluyor.

Saçlarım uzamıyor diyorsanız eğer size ayda 2 kere uygulayabileceğiniz bir losyon önereceğim; “entele otu losyonu”. Bu ot saç konusunda epey başarılı. Gözle görebileceğiniz bir hızla uzayacaktır saçlarınız. 2 haftada bir sadece saç diplerine sıkıp, 45 dk bekleyip, normal yıkıyoruz. Ben ıslak saça uyguluyorum. Hazır diplere bunu uygulamışken saçın kalan kısmına da yağ karışımı uyguluyorum. Bu yağlar; tatlı badem yağı, ylang yağı, ısırgan otu yağı, argan yağı, susam yağı.

Eğer saçlarınızı toplu kullanıyorsanız çok sıkmayın. Ördüğünüz zamanda aynı şey geçerli. Geçen hafta saç ekimi yapan plastik cerrahlardan biri olan Erkut Özdamar’la konuşurken öğrendiğim bir bilgi bu benim de; saçları çok çekerek topladığımızda alın kısımda açılma başlıyormuş. Yani sanırım aslında saçlarımızı çok sıkarak kökleri öldürüyoruz. Konuyla ilgili olarak doktorun sitesini inceleyebilirsiniz. Ayrıca kadınlarda saç dökülmesi konusu da burada :)

Şimdi size benim duştan duşa uyguladığım inanılmaz kolay ve en sevdiğim yöntemi söyleyeceğim. Elinize şampuanınızı koyuyorsunuz her zamanki gibi, üzerine bir kaç damla tatlı badem yağı damlatıp saçınızı yıkıyorsunuz. Bu kadar :) Bu yöntem hem çok kolay hem çok etkili. Saçlarınız güçlenecek, uzama hızı artacak, parlayacak ve yumuşacık olacak. Aynı işlemi organik bal kullanarakta yapabilirsiniz.

Saçlarınızı mümkünse boyatmayın. Fön, düzleştirici gibi yüksek ısı uygulamayın. Saçınızın değerini onu yakmadan önce anlayın :). Burada yazdığım yağ ve losyonları aktarlarda bulabilirsiniz. Işıl ışıl saçlarınız olsun! :)

Not: Uygulama öncesi ve sonrası fotoğraflarınızı ya da fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca sizinde bir öneriniz varsa konuyla ilgili, merak ettiğiniz birşey yada, bana mutlaka yazın! :) Teşekkür ederim.

Özge Özvatan