Yükleniyor...

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Dikkate Alınması Gereken Hususlar

30 Mart 2016 / Op. Dr. Erkut Özdamar

SAÇ EKİMİ YAPTIRMADAN ÖNCE DİKKATE ALINMASI GEREKEN HUSUSLAR

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Erkeklerde daha sık olarak görülen saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin % 20 - 25'ini, 40 yaşına kadar % 35 - 40'ını, 50 yaşına kadar % 45 - 50'sini etkiler. Saç dökülmesi iki farklı aşamada gerçekleşir. Birinci aşama 20’li yaşlarda veya bazı kişilerde biraz daha önce başlar ve 35 – 40 yaş arasında sona erer. İkinci aşama ise 35-40 yaşlarında başlayıp 50-55 yaşlarında sona erer, bu dönemde dökülmeden daha ziyade incelme ve cansızlaşma şeklinde kendini belli eden bir saç kaybı yaşanır. Elli yaşındaki erkeklerde saç seyrekliği oranları % 50’lere kadar çıkmaktadır.

Saç dökülmesinin tedavisine geçmeden önce, saç dökülmesinin tipi mutlaka bir uzman hekim tarafından incelenmelidir. Zira, hastalık, hormonal , metabolik ve besinlere bağlı etkiler ile saç dökülmesi oluşabilir. Bunlar ortadan kaldırılmadan %100 tedavi hiçbir zaman mümkün olamaz.

Dökülen, eksilen ya da farklı nedenlerden dolayı saç açıklığı olan ya da saçsızlaşan bölgeden yeniden saç çıkarmak günümüz şartlarında mümkün değildir. Bu görevi tam anlamıyla başarabilecek bir ilaç, serum, şampuan bulunmamaktadır. Bazı losyon ve haplar ile dökülmenin durdurulduğu ve hatta yeni saçların çıktığı (henüz tam anlamıyla hayatiyetini kaybetmemiş folliküllerden) şeklinde sonuçlar bilinse de, bu etki çoğu zaman geçicidir ve bu ilaçların kullanımı bırakıldığında her şey yine eski haline dönecektir. Saç kaybının en etkin, kalıcı, sonuçları somut olan tek tedavi yöntemi saç ekim işlemidir.

Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Yanıtlanması Gereken Sorular?

a) Saç ekimini yapacak olan ekibin tecrübesi (plastik cerrah, doktor, sağlık personeli). Kaç yıldır bu işle uğraştıkları, mesleki deneyim ve tecrübeleri, kongre ve bilimsel toplantılara katılıp katılmadıkları gibi.

b) Referansları;
1. Size daha önce saç ekimi uyguladıkları bir kişiyi canlı örnek olarak gösterebiliyorlar mı?
2. Size daha önce saç ekimi yapmış oldukları kişilerin telefonunu verebiliyorlar mı?
3.Size öncesi ve sonrası fotoğraflar gösterebiliyorlar mı?

c) Size saç ekimi hizmeti sunulacak olan kurum bir hastane içinde mi hizmet veriyor ? Sağlık bakanlığının yayınladığı şartlara uygun olup olmadığı?

d) Kurumun doktorları ile görüşmeniz sırasında size ayrıntılı bilgi ile birlikte saç analiziniz ve gerekirse kan tahlilleriniz yapılıyor mu? Daha da önemlisi görüşmeyi bir doktorla mı yapıyorsunuz?

e) Saç ekimi operasyonundan sonra 3. hafta, 2. ay ve hatta 6. ayda sizi arayıp saçlarınız hakkında bilgi sahibi olmak isteniyor ve takibinizi yapılıyor mu? Yani saç ekimi yaptırdığınız yer ve kişiler yaptıkları hizmetin arkasında duruyorlar mı?

f) Herhangi bir sorunuz veya sorununuz olduğunda kolayca muhatap bulup, tatmin edici yanıtlar alabilecekmisiniz?

Bu ve benzeri soruların net bir şekilde yanıtlarını bulduğunuz takdirde saç ekimi işlemi yaptırmanızı öneririz. Çünkü mevcut saçlarınız çok kıymetlidir ve telafisi günümüz teknolojisi ile mümkün değildir. Ayrıca ortaya çıkacak istenmeyen sonuçların düzeltilmesi çok çok zor hatta çoğu zaman mümkün olmayabilir. Bir diğer önemli husus ise saç ekimi ile elde edilecek sıklık , dolu görünüm , saç ekim planı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız ve hazırlanan planın aktif bir parçası olmanız gerekmektedir. Elde edilecek sonuç ile sizin beklentileriniz birbirine ne kadar yakın ise işlem sonrası memnuniyetiniz o kadar yüksek olacaktır.