Yükleniyor...

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Saç Ekimi İşleminin Başarı Ölçütü: Doğallık

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin kafasındaki en önemli iki soru, '' sonuç doğal görünecek mi'' ve ''saç açıklığım tamamen kapatılabilecek mi ''sorularıdır. Teknik olarak belirli şartlar yerine getirildiğinde doğala yakın bir görünüm elde etmek mümkün olacaktır. Daha önceki yazılarımızı okuyanlar hatırlayacaklardır, kanal açma işlemi ve ön saç çizgisinin belirlenmesinin doğal bir görünüm sağlanmasındaki önemini vurgulamıştık. Saçların çıkış yönleri ve açılarının ne kadar önemli olduğunu, ön çizgide tekli köklerin kullanılması gerektiğinden bahsetmiştik.

En çok sorulan sorulardan bir diğeri de , saç açıklığım tamamen kapanacak mı?

İsterseniz önce saç dökülme problemi olmayan bir insandaki duruma bakalım. Saç dökülmesi olmayan bir kişide santimetrekarede ortalama 80 -100 saç kökü bulunmaktadır. İnsan gözü ,cm2 de 40-50 saç kökü bulunan kişileri saçlı olarak algılamaktadır. Bu kritik sayının altına inildiğinde ise çıplak gözle fark edilen seyrelme ve açılmalar tespit edilebilir. Teorik olarak belli bir alanda saçlı bir görünüm elde edebilmek için cm 2 de 40 - 50 kök olmasının yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan yoğun ve sık bir görünümün elde edilmesinde tek etken birim alana düşen saç sayısı değildir. Daha önceki yazılarımızda da sıkça belirttiğimiz gibi , saçın rengi, kıvırcık, düz, dalgalı oluşu, saçlı derinin rengi daha doğrusu saç rengi ile saçlı deri rengi arasındaki kontrast oranı, saç açıklığının lokasyonu gibi pek çok etken rol oynamaktadır. Bu nedenle saç açıklığı aynı boyutta olan ve aynı sayıda kök nakli yapılan tüm kişilerde meydana gelecek sıklık ve yoğun görünüm farklılık gösterecektir. Bazı kişiler cm²'de 25-30 kök ile istenilen sonuca ulaştırırken, bazı kişilerde bu sonuca ulaşmak için cm²'de 40-50 kök ekmeniz gerekmektedir.

İşlem sonrası oluşacak olan sıklığı belirleyen en önemli değişkenlerden biri de verici bölgelerden alınan kök sayısıdır. Açıklığı çok geniş bir alana yayılan ve buna karşılık verici alanı kısıtlı olan kişilerde ancak seçilmiş bölgelere ekim yapıldığında tatminkar bir sonuç elde edilebilir. Yaygın ve geniş bir alana ekim yapıldığı takdirde sık ve yoğun bir sonuç elde edilemeyecektir. Doğal ve sık bir ekim gerçekleştirilmesinde uzman doktorun kişinin saç açıklığını dikkate alarak çok iyi bir hesap yapması gerekmektedir.

Saç ekimi yaptıracak olan kişinin beklentisi ile oluşacak saç sıklığı arasında ciddi bir bağlantı oluşturulmalıdır. Saç ekimi adayına tüm bu detaylar muayene sırasında anlatılmalı ve elde edilecek sonuç hakkında daha önce saç ekimi gerçekleştirilmiş benzer özellikler gösteren kişilerin resimleri bir fikir vermek açısından gösterilmelidir. Elde edilecek sonucu birebir olarak ortaya koyacak bir bilgisayar programı henüz bulunmamaktadır. Çünkü oluşacak sonucu % 100 öngörmek henüz mümkün değildir. Bu sebeple daha önce işlem yapılan kişiler önemli bir referans teşkil etmektedir.

Saç ekiminde en önemli olan konu; kişinin beklentisi ile ekimi yapacak olan uzman ekibin ortaya koyacağı sonucun tamamen uyumlu olmasıdır. En ideal saç sıklığı ile mükemmel sonuçlar elde edebilmek için kişiye özel planlama ve beklentilerin belirlenmesi son derece önemlidir.