Yükleniyor...

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Saç Ekiminde FUE Tekniği

Saç ekimi yöntemleri arasında en yeni ve en iyi sonuç veren teknik Folliküler Ünite Ekstraksiyonu yani FUE, hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar elde etmemizi sağlayan bir yöntemdir.

FUE yöntemi ; donör alan dediğimiz iki kulak arası - ense bölgesinden , tek tek alınan canlı saç köklerinin , saçsız olan bölgeye transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir.

Bu yöntemde saç kökleri ( Foliküler üniteler veya saç greftleri ) direkt olarak , özel yuvarlak uçlu kesiciler ve mikro motor kullanılarak tek tek alınır. Alınan bölgeden bir daha aynı saç çıkmaz.Çünkü bu saç kökü ile beraber alınmıştır. Saç kökünün alındığı yer iyileşerek kapandığında , etraftaki saç kökleri birbirine yaklaşacağı için , saç alınan bölgede gözle farkedilen bir seyrelme söz konusu olmaz.

FUT yönteminden farklı olarak , FUE' de neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz ve köklerin alındığı bölgede gözle görülür bir kesi izi kalmaz, son derece kolay bir şekilde, kişiyi günlük yaşamından fazla alıkoymadan saç ekimi gerçekleştirilebilir.

FUE ve FUT yöntemlerinde saç köklerini alma yöntemleri farklıyken elde edilen köklerin yeni yerlerine yerleştirilmesi işlemi aynı prensiplerle yapılır. FUE ile edilen kökler FUT yöntemi ile alınan köklere göre daha ince olduğu için ,ekim bölgesinde saç köklerinin dibinde daha az iz kalır. Bu yüzden çok daha doğal bir görünüme sahip olur.

FUE yönteminde donör alandaki saçın bir numara traş edilmesi gerekmektedir. Mikromotor ile köklerin alınabilmesi için bu gereklidir.

Günümüzde bir çok merkezde , tek seansta (aynı gün içinde) 4000 – 5000 kök nakli rutin bir işlem olmaya başlamıştır. Çok değil beş yıl önce bu sayılar çok yüksek olarak algılanırdı. Kök sayılarının bu derece artmasında FUE tekniği en önemli etkendir. Mikromotorlu FUE ile hızlı bir şekilde maksimum sayıda saç kökü toplanabilmektedir.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) Tekniğinin Avantajları

Saç ekimi operasyonu sonrası, ekilen saçların çıkmasının ardından kişi çok rahat saçlarını kısa kestirebilir . Ekilen bölgede ve saç köklerinin alındığı bölgede belirgin bir kesi izi kalmaz.

Az miktarda saç açıklığı olan bölgelerin kapatılması istenen durumlarda tüm donör alanı kısa kestirmeden saç kökü alımı yapılabilir.

Sakal ve bıyık ekimlerinde de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Özellikle kaş ekiminde tercih edilmesi gereken bir tekniktir.

Ense bölgesinde FUT tekniğine bağlı oluşan skar izlerinin kapatılmasında da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

FUE tekniği ile sadece iki kulak arasındaki bölge değil, saçlı olan bölgelerin tamamından saç kökleri alınmasına olanak sağlamaktadır.

FUE İşleminin Aşamaları:

FUE İşlemi 3 aşamadan oluşmaktadır.

1. AŞAMA (HAZIRLIK)

Ortalama yarım saat sürmektedir.

İlk olarak ense bölgesindeki saçların traş edilmesi ile başlanır. Nedeni; saç köklerinin verici bölgeden mikro motor ile tek tek alınabilmesi için saçların 0,3 mm. boyunda olması gereğidir. Bundan sonra saçlar yıkanır.

Saç köklerinin alınacağı bölge işaretlenir ve lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur.

2. AŞAMA (SAÇ KÖKLERİNİN TOPLANMASI)

Ortalama 3 saat sürmektedir. Alınacak kök sayısına göre süre belirlenir.

Saç köklerinin mikro motor ile tek tek alınması işlemidir. Saç köklerinin alım aşamasında mikro motorda 0,7- 0,8 mm. pançlar kullanılmalıdır.

0.7 mm pançlarla 1'li saç kökleri alınmalıdır. Doğal, ekim yapıldığı belli olmayan bir görüntü oluşması için alınan 1'li saç kökleri ile ön saç çizgisine ekim yapılmalıdır.

0.8 mm pançlarla 2'li, 3'lü saç kökleri alınmalıdır. Yoğun ve sık bir ekim görüntüsü oluşturması için, bu kökler de ön saç çizgisine ekilen köklerin arkasına ekilmelidir.

Sizin de alınan saç köklerini çok rahat bir şekilde sayabilmeniz için saç köklerinin alım aşaması tamamlandıktan sonra saç kökleri özel bir solüsyon içerisine 100'lik gruplar halinde yerleştirilmesi gerekir.

3. AŞAMA (KANAL AÇIMI VE SAÇ EKİMİ)

Ortalama 3 - 4 saat sürmektedir.

Ön saç çizgisi oluşturulur ve ekim yapılacak bölgeler (ön – tepe bölgesi gibi) belirlenir .

Belirlenen ön saç çizginizin bulunduğu bölgeden itibaren ekim yapılacak alan tamamen lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur.

Saç köklerinizin çapı ve saç köklerinin olması gereken derinlik hesaplamaları yapıldıktan sonra saç kökleriniz için özel hazırlanan lateral slit ile saç köklerinin yerleştirileceği yuvalar (kanallar) açılır. Saçın çıkış yönü , açısı ve ekim yoğunluğunun belirlendiği kanal işlemi son derece önemlidir.

Kanal açma işlemi bittikten sonra artık ekim işlemine hazırsınız demektir. Alınan kökler açılan kanalların içine tek tek yerleştirilerek işlem tamamlanır.