Yükleniyor...

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Saç Dökülmesi Yaşam Kalitesini Etkiliyor

Saç dökülmesine bağlı olarak oluşan dış görünüm ile ilgili kaygılar ve sıkıntılar , yaşam kalitesini etkilemektedir.

Saç hem erkekler, hem de kadınlar için vazgeçilmez unsur olarak binlerce yıldır önem taşımaktadır. Sağlıklı saçların, kişinin mutluluğunu ve kendine güvenini pozitif olarak etkilediği klinik araştırmalarla ortaya konulmuştur. Günümüzde saç kaybının en etkin tedavisi saç ekimidir.

Saç ekimi seçeneğini düşünen kişiler öncelikle saç muayenesine alınır. Doktorunuz bilgisayarlı görüntüleme tekniğiyle hem dökülen bölgeyi, hem başınızın arka ve yan bölümlerini inceleyecek. Acaba size saç ekilebilir mi? Bunun için uygun musunuz? Beklenen sonuç yaklaşık olarak nedir ? İşte tüm bu ve bunun gibi kafanızı meşgul eden sorular muayene sonucu yanıt bulacaktır.

Enseden iki kulağınızın arasına uzanan bölgede yeterince saçınız var ise, bir kısmının alınarak dökülen bölgelere nakledilmesinde hiçbir sakınca yok. Üstelik nakil edilen saçlarınız bir ömür boyu kalıcı.

Ülkemizde saç ekimi alanında modern tıbbın uygulamadaki son tekniği olan FUE yöntemi yaygın olarak kullanılıyor. Greftler , mikromotor teknolojisiyle, donör alandan (ense bölgesi) teker teker alınıp , planlanan ekim için toplanıyor.

Operasyonun birinci devresi yaklaşık üç saat sürüyor. Planlama, anestezi, saç köklerinin toplanması evrelerini kapsayan bu sürede, önce saç köklerinin alınacağı bölge tespit ediliyor. Ağrısız bir operasyon olması için bölgeye lokal anestezi uygulanıyor. Ve saç kökleri mikromotor ile alınıyor.

Artık sıra bu saç köklerinin ekileceği bölgede işlem yapmaya gelmiştir. Saç köklerinin yerleştirileceği kanallar hazırlanır. Alınan kök sayısı kadar kanalın açılma işlemi yine lokal anestezi ile başlıyor, kişiye özel iz bırakmayan kanal açıcılarla (lateral slit) , ve saçın doğal yön ve sıklığında kanallar açılarak ekim işlemine hazır hale getirilir. Bu süreç doğal bir görünüm için çok önem verilen titiz bir çalışmayı kapsar.

Saçlı bir görünüm için 1 cm kareye 40–60 greft ekmek yeterlidir. Doğal bir görünüm elde etmek için , alın çizgisindeki (ön saç çizgisi) girinti ve çıkıntılar tekli saç kökleriyle oluşturulurken orta ve tepe bölgeleri 2,3 ve 4 saç içeren saç kökleriyle kapatılıyor. Altı – sekiz saatlik bir çalışma günü sonrasında operasyon tamamlanır. Saçların alındığı donör bölgenin pansumanı yapılıp bandajlanır.

Operasyondan sonraki gün bandajınız çıkarılır. Ardından şişlik (ödem) oluşmaması için saç bandı takılır.Bu aşamadan sonra şapka takılabilir. İşlem sonrası 3. gün gün ilk yıkama yapılır.

Birinci ayın sonunda yeni ekilen hatta civarındaki eski saçların dökülmesi normaldir. Ekilen saçlar üç ay sonra ilk meyvelerini verir. Ama tamamen hepsinin çıkması ve eski doğallığına kavuşması 9–12 ayı bulur.

Saç ekimi işlemi doğru ellerde ve özenli değerlendirme ile son derece başarılı, doğal, tatminkar sonuçlar elde edilen bir işlemdir.