Yükleniyor...

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Operasyon Sonrası Bilgi Formu

Saç ekimi işlemi sonrası başınızı herhangi bir yere çarpmamaya , kaşımamaya , kısacası ekim bölgesine herhangi bir temas olmamasına çok dikkat edilmelidir.

Saç ekiminden bir gün sonra başınızın arka kısmından (donör alan) bir miktar serumla birlikte kan sızıntısı olabilir. Saç köklerinin alındığı bölgeden operasyon sırasında verilen sıvıların sızması sonucu oluşur ve beklenen bir durumdur. Ekim yapılan bölgeye dokunmadan , sadece ense bölümünü silerek temizleyebilirsiniz.

Saç naklinden sonra ilk 3 gün başınızı öne eğmeyin , efor sarf ettirecek işler ya da uzun süren yürüyüşler yapmayın. Bu gibi durumlarda alın bölgenizde ödem (şişlik) olmasına neden olabilir. Mümkün olduğunca istirahat etmeyi tercih ediniz.

Alın bölgenizde ödem (şişlik) olması durumunda ise , 3 gün içerisinde %80 azalacaktır .Bu şişlikler sadece görüntü olarak rahatsızlık verir, onun dışında herhangi bir soruna yol açmaz. Saç naklinden 10 gün sonra kabukların büyük kısmı dökülmüş olmalıdır. On günden sonra kalan, az miktarda kabuğu dökmek için tarif edildiği gibi hafif masajlı dairesel haraketlerle sadece şampuan ile yıkama yapınız.

Saç naklinden hemen sonra kullanmanız için tavsiye edilen şampuanın saç besleyici hiçbir etkisi yoktur. Kullanım amacınız yaraların enfeksiyona maruz kalmaması içindir. Mevcut şampuanı bitene kadar hergün ,günde bir defa kullanmalısınız. Tavsiye edilen şampuan bittikten sonra , doktorumuzun size tavsiye ettiği veya sizin tercih ettiğiniz bir şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Saç naklinden sonraki 3 hafta ense bölgenizin hassasiyeti devam edebilir. Başınızı yastığa koyduğunuz zaman, bir miktar iğne batması şeklinde ağrıların olması normaldir. Ağrı kesici kullanmanızı gerektirecek bir acı değildir. Ense bölgesinde kaşıntı olması durumunda doktorunuza danışarak antihistamik tab. kullanabilirsiniz.

Saç naklinden sonraki ilk 10 gün nakil yapılan saçlar açısından çok kritiktir. Bu süre içerisinde deniz, havuz, sauna ve türk hamamı yaraların enfeksiyon kapma riskinden dolayı sakıncalıdır.

Saç naklinden sonraki ilk 1 ay içinde nakil yapılan bölgelere darbe ve top gelebilecek sporlar (boks , uzak doğu sporları, futbol, basketbol ) ve çok eforlu sporlar ( body building , squash gibi) yapılmamalıdır. Bunun dışında kalan sporlar ( koşu ve yürüyüş ) operasyondan 10 gün sonra yapılabilir.

Saç naklini takip eden ilk 3 gün cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.

Saç naklini takip eden dönemde antibiyotik aldığınız sürece alkol kullanmamanız gerekir.

Saç naklinden 1 ay sonra kuaförünüze giderek alım ve nakil yapılan bölgeleri makas ile berber çok dikkatli olacak şekilde kısaltmanızda ve düzeltmenizde bir sakınca yoktur. Ekim yapılan bölgelere ilk 6 ay kesinlikle jilet temas ettirmeyiniz, kazıtmayınız, sıfıra vurmayınız.

Özellikle yaz aylarında en az bir ay süre ile tercihen iki ay boyunca ekim yapılan bölgeleri direkt güneş ışınlarından korumanız gerekmektedir. Bu süre içerisinde doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde şapka, bandana ve güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz.

Saç naklinden 1 – 1,5 ay sonra doktorunuzun sizin için uygun gördüğü saç bakım ürünlerini kullanmanız, nakil öncesi mevcut saçlarınızı koruma ve nakledilen saçların iyileşme sürecini hızlandıracağını unutmayınız (minoxidil v.b )

Saç ekiminden ortalama 2-3 hafta sonra ekilen saçlarınız dökülmeye başlayacaktır. Bu dökülme , ekilen köklerin yeni yerlerine adaptasyon sürecinde beklenen bir gelişmedir. Saç kökleri sağlam olarak cilt altında yaşar , dökülen sadece saç telidir. Üç – dört ay sonra saç telleriniz yeniden gözle görünecek şekilde uzarlar. Ekilen saçların hepsi aynı anda dökülmez ve hepsi aynı anda çıkmaz. Yeni saçların çıkış süreci sabırla beklenmelidir.

Saç naklinden sonra ki ilk 2 ayda saç köklerinin alındığı ve nakilden sonraki 2. ve 6. aylar arasında ise ekim yapılan bölgede görülen sivilceler normaldir ve saç ekimi sonrasında yaşanacak sürecin bir parçasıdır. Çok nadirde olsa nohut büyüklüğünde olabilen bu sivilceleri kesinlikle enfeksiyona maruz bırakacak şekilde tırnaklarınız ile kaşımamalı ve sıkmamalısınız. Bu durumda başvuracağınız ilk kişi doktorunuz olmalıdır. Gerekirse antibiyotikli pomadlar kullanabilir.

Saç boyası kullanımı (kimyasal) ve sauna en az 3 ay yasaktır.

Havuza girmek en az 1,5 - 2 ay , denize girmek en az 3 hafta yasaktır.

Solaryuma ancak 3 ay sonra girilebilir.

Saç naklinde kesin sonuç görmek için 1 yıl beklemek gerekmektedir.