Yükleniyor...

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Saç Ekiminde En Önemli Aşama: Kanal Açılması

Doktorunuz ile beraber ön saç çizginizi oluşturduktan sonra , ekilecek olan saç köklerinizin dağılımı ile ilgili olarak son bir değerlendirme daha yapılır. Ağırlıklı olarak ön bölge veya tepe bölgesi seçimi hastanın tercihine bırakılır. Belirlenen ön saç çizginiz boyunca lokal anestezi uygulanması yapıldıktan sonra ,ekim yapılacak bölgelere özel bir serum enjekte edilierek kanal açma işleminin hazırlığı tamamlanmış olur.

Kanal ; saç köklerini içine yerleştireceğimiz çok ince kesilerle oluşturulan yuvalardır. Kanal açımında dikkat edilmesi gereken birçok teknik detay bulunmaktadır. Saç köklerinin çapı ve saç kökünün olması gereken derinlik hesaplaması yapıldıktan sonra her kişi için özel olarak hazırlanan '' lateral slit'' olarak adlandırdığımız aletler kullanılarak kanallar açılır. Ön bölgede çok ince ,orta ve tepe bölgesine gidildikçe biraz daha geniş lateral slitler kullanılır. Çünkü ön bölgede tekli ve ikili saç kökleri kullanıldığı için bu bölgedeki kanalların daha ince olması gerekmektedir.

Kanal açma işlemi neden bu kadar önemli?

1. Saç köklerinin beslenebilmesi için kanalların ekilecek olan saç köklerinin çapı ile uyumlu olması gereklidir. Kanallar geniş olursa kökler içinde hareket edebilir veya gömülebilir. Dar olursa hem ekim işlemi çok zorlaşır , ameliyat süresi uzar hem de ekilen kökler yeterli şekilde beslenemeyebilir.

2. Kanalların açıları saç dökülmesi olmadan önceki mevcut saçların yönünde olmalıdır. Ekimin doğal ve estetik olarak iyi görünmesini sağlayacak en önemli etkendir. Saç doğal yönünde ekildiği takdirde daha sonra uzadığı zaman istendiği gibi taranabilir ve şekil verilebilir. Halk arasında ''çim adam'' olarak adlandırılan ve saç ekimi düşünen hemen her hastanın korkulu rüyası olan bu endişe verici durum ancak doğal yönünde ve uygun açılarla açılan kanallar sayesinde mümkün olmaktadır. Bu sebeple özellikle kanal açılması işleminin tecrübeli ve estetik görüşü olan bir doktor tarafından açılması son derece önem arz etmektedir.

3. Ekilecek olan greftlerin açıları ,kişinin kafa yapısı ve saç açıklığı gözönüne alınarak , ön saç çizgisinin bulunduğu alanın açısı 30 derece ve öne doğru , yan taraflar (şakak bölgesi) 45 derecelik açı ile öne ve her iki yana doğru açılmalıdır. Tepe bölgesi ise özellikle çok önemlidir. Çünkü tepe bölgesinde saçların yönü ve çıkış açıları çok değişkenlik göstermektedir. Tepe bölgesindeki mevcut saçların yönleri ve açıları takip edilerek doğala yakın bir sonuç elde edilir.Eğer tepe bölgesinde hiç saç yoksa yan taraflarda hafif dışa doğru ve 45 derecelik açılarla, tepe ortasında ise öne doğru ve 30 – 45 derecelik açılarla kanalların açılması önerilmektedir. Tepe bölgesinde bazı yerlerde çıkış açıları 60 dereceye kadar çıkabilmektedir. Tepenin alt kısımlarında ise saç yönleri aşağıya (enseye) doğru dönmekte ve açıları oldukça düşmektedir.

Sonuç olarak anlatılan tüm teknik detaylara özen gösterildiği ve kişiye özel planlama yapıldığı takdirde saç ekimi işleminden sonra doğala çok yakın ve başarılı sonuçlar almak mümkün olacaktır.