Yükleniyor...

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Saç Muayenesi ve Analizi

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin mutlaka saç ekiminde uzman doktorlar tarafından muayene edilmesi ve planlamasının yapılması gereklidir.

Muayene sırasında, saç ekimi yapılacak olan bölgedeki mevcut saçların yapısı ve verici bölgedeki saçların yapısı ve sıklığı saç analiz cihazlarıyla incelenir ve bunun sonucunda kişinin ne kadar saç kökü nakline ihtiyacı olduğu ve ense bölgesinden ne kadar saç kökü alınabileceği hesaplanır. Plan buna göre yapılır.

Genel muayene esnasında kişinin önceden geçirmiş olduğu veya devam eden bir hastalık, ciddi bir sağlık problemi olup olmadığı sorgulanır. Saç ekimi işlemine engel bir durum veya genel sağlığı tehdit edici bir durum olup olmadığına bakılır.

Kişinin saç yapısı, saç rengi, saç teli kalınlığı, verici alandaki sıklık, saç kaybının derecesi, saçın kıvırcık veya düz olması, hatta kafa derisinin rengi bile (esmer-beyaz-kırmızı) önemlidir. Saç kaybı her kişide farklı oranlarda olabilir, her kişinin sonuç ile ilgili beklentileri de farklıdır. İnce saç teli ya da açık saç rengine (beyaz-sarı) sahip kişilerde, saç ekimi sonrasında meydana gelecek olan sıklık, kalın saç teli ya da koyu saç rengine sahip olanlara göre daha az görünebilir. Bu yüzden açık renk saçlı ve ince telli kişilerde daha yüksek miktarda saç kökü nakli yapılması daha tatminkâr bir sonuç elde etmemizi sağlayacaktır.

Tüm bu analizler saç ekiminin başarısını etkileyecek önemli faktörlerdir. Muayene, planlama ve ekim işlemi bu faktörler göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Doktoruyla birebir görüşme imkânı olmayan veya yurtdışından gelecek olan kişiler, ön bilgi alma açısından; başının arka kısmından ve tepe kısmından saç açıklığını net bir şekilde gösteren fotoğraflar göndermesi faydalı olacaktır. Fotoğraflarınız değerlendirildikten sonra ortalama ne kadar saç kökü nakline ihtiyacınız olduğu konusunda bilgi alabilirsiniz.

SAÇ SIKLIĞININ AYARLANMASI

Ekim yapılan bölgede elde edilecek saç sıklığı, verici bölgeden alınan saç kökü sayısıyla doğru orantılıdır. Bu sebeple verici bölgedeki saç sıklığı son derece önem arz etmektedir.

Saç açıklığı ne kadar az ise ekim yapılacak olan bölgeye daha fazla sayıda kök nakli gerçekleştirilebilir. Saçı dökülmemiş bir insanda santimetre karede 60-100 saç bulunmaktadır. Santimetre karede 40-60 saç bulunan bir kişide de oldukça sık bir görüntü mevcuttur. Bu sebeple santimetre kareye 40 ila 60 arasında ekim gerçekleştirilen kişilerde son derece başarılı sonuç elde edilmektedir.

Saç ekimi yaptıracak kişinin beklentisiyle elde edilecek saç sıklığı arasında bir uyum sağlanmalıdır. Bazı kişilerde santimetre karede 25-30 kök ile istenilen sıklığa ulaşılırken bazı kişilerde aynı sıklığa ulaşabilmek için 40-60 kök ekilmesi gerekebilir. Daha önce bahsettiğimiz saçın rengi, kalınlığı, şekli kıvırcık- düz olması gibi etkenlere bağlı olarak sonuçlar değişmektedir.

Saç ekiminde en önemli olan kişinin beklentisi ile işlemi gerçekleştirecek olan uzman ekibin ortaya koyacağı sonucun örtüşmesidir. Bunu sağlayabilmek için işlem öncesi detaylı analiz ve kişiyi bilgilendirici görüşmeler son derece önem arz etmektedir.