Yükleniyor...

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Ön Saç Çizgisi Nasıl Olmalıdır?

Saç ekimi işleminin her aşaması ciddi tecrübe ve bilgi birikimi gerektirir.

Her aşamanın çok önemli olduğu bu işlemde , en can alıcı ve üzerinde en çok durulması gereken nokta ön saç çizgisinin doğallığı ve yeterli sıklıkta olmasıdır. Ön saç çizgisini oluşturacak olan uzmanın el becerisinin yanı sıra sanatsal görüşünü de ortaya koyması gerekmektedir. Ön saç çizgisinin planlanmasında birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır.

Kişinin yaşı , saç açıklığı, donör (verici ) alandaki saç sayısı , saç dökülme sürecinin devam edip etmediği , kişinin kafatasının şekli ve boyutu ve en önemlisi saç ekimi yapılacak olan kişinin istekleri göz önüne alınarak planlama yapılmalıdır.

Ön saç çizgisi ve hemen gerisindeki ilk birkaç santimetre boyunca oldukça sık ve genellikle bir – iki saç teli içeren kökler (greftler) kullanılmaktadır. Hatta ilk sırada sadece tekli kökler tercih edilmelidir.

Ön saç çizgisinin yerini belirlemek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. En sık olarak kullanılan yöntem ise ölçüm yöntemidir. Her kişinin anatomik yapısı birbirinden farklı olduğu için ve daha önce bahsettiğimiz değişkenlerden dolayı her kişiye uygulanabilecek ideal bir ölçüm yoktur. Bu nedenle her kişi kendi özel kriterleri çerçevesinde ele alınarak en ideal ve doğal sonuca ulaştıracak kişiye özel planlama yapılması gereklidir.

Her iki kaş arasından başlanarak saçlı deri sınırına doğru ölçülen 7 santimetrelik bir mesafe orta hattaki saç çizgisinin başlangıcı için standart kabul edilebilir. Saç sayısı yetersiz, açıklığı fazla olan kişilerde ve orta yaş üzeri kişilerde bu ölçüm daha da yukarıya alınabilmektedir. Yedi santimetreden daha aşağıda mevcut saçı olanlarda ise bu çizginin başlangıcı olarak mevcut saçlar referans alınır. Şakak bölgesinde gerekli olan noktalar da belirlenerek ve kafa şekli de göz önüne alınarak hafif bir V şeklinde veya daha yuvarlatılmış bir ön saç çizgisi belirlenir.

Erkek tipi ön saç çizgisi olarak adlandırabileceğimiz, şakak bölgesinde (temporal recess ) hafif bir girinti olan saç çizgisi en ideal saç çizgisidir. Ergenlik çağını tamamlamış ve saç dökülmesi olmayan her erkekte bu girinti bulunmaktadır. Bayanların ön saç çizgisi ise daha yuvarlak veya düz olabilir ve şakak bölgesinde girinti olmaz. Ön saç çizgisindeki saçlar hiçbir zaman çok sıralı ve hepsi bir hizada bulunmaz. Kişisel olarak ''düzenli bir karışıklık'' şeklinde adlandırdığım bir şekilde olmalıdır. Bir sınır çizgisi gibi veya hizaya geçmiş askerler gibi görünen bir ön saç çizgisi hiç de doğal durmayacaktır. Tam tersine , girinti ve çıkıntılar içeren , hafif asimetrik olan ama yoğun ve tekli köklerden oluşan bir ön saç çizgisi doğala çok yakın bir sonuç elde etmemizi sağlayacaktır. Ekilen saçların yönü ve çıkış açıları da doğal saçlarınız ile aynı olmalıdır. Bu yüzden de saç köklerinin yerleştirileceği kanalların da uzman bir hekim tarafından açılması çok önemlidir. Mikromotorlu FUE yöntemi ile elde edilecek saç kökleri oldukça ince olduğu için özellikle ön saç çizgisi boyunca ihtiyaç duyulan tekli greftlerin alınmasında son derece faydalıdır. Yaklaşık 0,7 – 0,8 mm kalınlığında uçlarla alınan bu kökler doğal neticeler elde edilmesinde son derece önemlidir.